Making Democracy Work

2016-2017 Government Directory

The League of Women Voters wishes to thank the following companies whose financial contributions helped to underwrite the cost of printing the 2016/17 Directory.

Air products Foundation
Fishburn Realty
Keystone Consulting Engineers, Inc.
Lehigh County Medical Society
The Waterfront Development Company
LWV- Education Fund

(R) denotes Republican Party, (D) denotes Democratic Party Dollar figures denote base salary of office. Dates indicate last year of present term. Forms of address follow names of officials, for use in letters to them.

FEDERAL OFFICIALS

Dates indicate the beginning of term

FEDERAL OFFICIALS

PRESIDENT ($400,000) Term: 4 years

Donald J. Trump (R) 2017

The President, The White House

1600 Pennsylvania Avenue NW

Washington, DC 20500

Phone: 202-456-1414; comment line: 202-456-1111

http://www.whitehouse.gov/administration/president-trump

Dear Mr. President:

VICE PRESIDENT ($230,700) Term: 4 years

Michael Pence (R)

The Vice President, The White House
1600 Pennsylvania Avenue NW
Washington, DC 20501

Phone: 202-456-1414; comment line: 202-456-1111

http://www.whitehouse.gov/administration/vice-president-pence

Dear Mr. Vice President:

UNITED STATES SENATORS ($174,000) Term: 6 years

PatToomey 2016

248 Russell Senate Office Building
Washington, D.C. 20510

Phone: 202-224-4254; Fax: 202-228-0284

Lehigh Valley office: 1150 S. Cedar Crest Blvd.,
Suite 101, Allentown 18103

Phone: 610-434-1444; Fax: 610-434-1844

Harrisburg: US Federal Building
228 Walnut St., Suite 1104
Harrisburg, PA 17101
phone 717-782-3951
FAX 717-782-4920

http://toomey.senate.gov

Robert P Casey (D)

393 Russell Senate Office Building
Washington, DC 20510

Phone: 202-224-6324; 1-866-802-2833
Fax 202-228-0604

Allentown: 840 Hamilton St., Suite 301,
Allentown, PA 18101

Phone: 610-782-9470
Fax: 610-782-9474

http://casey.senate.gov

The Honorable (First name, Last name) (address)
Dear Senator (Last name)

UNITED STATES REPRESENTATIVE ($174,000) Term: 2 years

Charles W. Dent (R) 2016

15th Congressional District + All of Lehigh County.
Part of Northampton County: City of Bethlehem (Northampton County Portion except parts of Ward 17); townships of Allen, Bushkill, East Allen, Hanover, Lehigh, Lower Nazareth, Lower Saucon, Moore, Plainfield (Belfast, Kesslersville and Plainfield Church districts), Upper Nazareth (West District), Williams; boroughs of Bath, Chapman, Hellertown, North Catasauqua, Northampton and Walnutport. Parts of Berks, Dauphin, and Lebanon counties.

District Office: 3900 Hamilton Boulevard, Suite 207, Allentown, PA 18103

Phone: 610-770-3490; Toll-Free: 866-861-2624

Washington phone: 202-225-6411; Fax: 202-226-0778

http://dent.house.gov/

The Honorable Charles W. Dent

2211 Rayburn House Office Building

Washington, DC 20515

Dear Representative Dent:

Matt Cartwright (D) 2016

17th Congressional District + Northampton County: Bethlehem, part of Ward 17, and Easton. Townships of Bethlehem, Forks, Lower Mt. Bethel, Palmer, Plainfield District Delabole, Upper Mt. Bethel, Upper Nazareth (East District) and Washington; Boroughs of Bangor, East Bangor, Freemansburg, Glendon, Nazareth, Pen Argyl, Portland, Roseto, Stockertown, Tatamy, West Easton, Wilson and Wind Gap.
Parts of Carbon, Lackawanna, Luzerne, Monroe and all of Schuylkill counties.

District Office:
Scranton: 226 Wyoming Avenue, Scranton, PA 18503
Phone: 570-341-1050; Fax: 570-341-1055 M-F 9am-5pm

Easton District Office
400 Northampton St., Suite 307
Easton, PA 18042
phone 484-546-0776
FAX 610-252-3257
Hours: 9am-5pm M-F

http://cartwright.house.gov/

The Honorable Matt Cartwright
1419 Longworth House Office Building
Washington,DC 20515

Washington phone: 202-225-5546

FAX 202-226-0996

M-F 9am-5pm

STATE OFFICIALS

THE COMMONWEALTH OF PENNSYLVANIA

(R) denotes Republican Party, (D) denotes Democratic Party
Dollar figures denote base salary of office.

Dates indicate last year of present term.
Forms of address follow names of officials, for use in letters to them.

EXECUTIVE RANCH Term: 4 years

Governor ($187,256)

Tom Wolf (D) 2018

508 Main Capitol, Harrisburg, PA 17120
Phone: 717-787-2500; Fax: 717-772-8284
e-mail: governor@pa.gov; http://www.governor.pa.gov

LIEUTENANT GOVERNOR ($157,765) Term: 4

Mike Stack (D) 2018

200 Main Capitol, Harrisburg PA 17120
501 North 3rd Street
Phone: 717-787-3300; Fax: 717-783-0150
http://www.Ltgovenor.gov/

STATE SENATORS (salary $85,338) TERM 4yrs

16th State Senatorial District Patrick Browne (R) 2018
District Office: 702 West Hamilton St.Suite (101) Allentown 18101
Phone: 610-821-8468; 1-800-280-7728; Fax: 610-821-6798
Harrisburg: Room 281, Main Capitol Building
Phone: 717-787-1349; Fax 717-772-3458
http://www.senatorbrowne.com

18th State Senatorial District Lisa Boscola (D) 2018
In Northampton County:City of Bethlehem
( Northampton County portion), City of Easton, Townships of Behlehem, Lower Saucon, Williams. Boroughs of: Freemansburg, Glendon, Hellertown, North Catasauqua, Northampton, Stockertown, Tatamy, West Easton, Wilson,
In Lehigh County: City of Bethlehem (Lehigh County portion). Townships of: Hanover, Salisbury, Whitehall. Boroughs of: Catasauqua, Coplay, Emmaus, Fountain Hill.

District Offices: One E. Broad St., Suite 120, Bethlehem, PA 18018
Phone: 610-868-8667; 1-877-535-1818; Fax: 610-861-2184
2123 North 1st Ave., Suite A-4, Whitehall, PA 18052.
Phone: 610-266-2117; Fax: 610-266-2169;
Tues,Thurs,Fri 9A-5P

1701 Washington Blvd., Easton, PA 18042
Phone: 610-250-5627; Fax: 610-250-1889; Mon, Wed, Fri 9-5
Harrisburg phone: 717-787-4236; Fax: 717-783-1257
boscola@pasenate.com; http://www.senatorboscola.com

40th State Senatorial District: Mario Scavello (R)
In Northampton County: Townships of Allen, Bushkill, East Allen, Forks, Hanover, Lehigh, Lower Mt. Bethel, Lower Nazareth, Moore, Plainfield, Upper Mt. Bethel, Upper Nazareth and Washington. Boroughs of: Bangor, Bath, Chapman, East Bangor, Nazareth, Pen Argyl, Portland, Roseto, Walnutport, and Wind Gap.
Also parts of Monroe County.

District Offices: Monroe County- DePue Plaza
2989 Rt. 611, Suite 103, Tannersville, PA 18370
phone : 570-620-4326, FAX 570-620-4379
In Northampton County: 2 North Robinson Ave.
Pen Argyl, PA 18072
phone: 610-863-1200, FAX 610-863-1214

Harrisburg Senate Box203040, Room 168 main Capital
Harrisburg, PA 17120-3040
phone: 717-787-6123 FAX 717-772-3695

The Honorable (First name, Last name)
P.O. Box 2030**, Harrisburg, PA 17120-30**
(replace ** with district number)
Dear Senator (Last Name)

STATE REPRESENTATIVES ($85,338) Term: 2 years

131st State Legislative District Justin Simmons (R) 2016
District Offices: 21 N. Main St., Unit 9, Coopersburg, PA 18036
Phone: 610-282-3901; Fax: 610-282-3955
191 Main St., Suite 104, Emmaus PA 18049
Phone: 610-965-5830 Fax: 610-282-3955
Harrisburg phone: 717-783-1673; Fax: 717-705-7012
jsimmons@pahousegop.com; http://www.repsimmons.com

132nd State Legislative District Mike Schlossberg (D) 2016
District Office: 2030 West Tilghman St.,Suite 100,
Allentown, PA 18104
Phone: 610-821-5577; Fax: 610-821-6325
Harrisburg phone: 717-705-1869; Fax: 717-705-2087
Mschloss@pahouse.net; http://www.pahouse.com/schlossberg

133rd State Legislative District Daniel T. McNeill (D) 2016
District Office: 1080 Schadt Ave., Whitehall, PA 18052.
Phone: 610-266-1273
Harrisburg phone: 717-772-9902; Fax: 717-780-4762
dmcneill@pahouse.net; http://www.pahouse.com/McNeill

134th State Legislative District Ryan E. Mackenzie (R) 2016
District Office: 3402 Brookside Road, Macungie, PA 18062
Phone: 610-965-9933; Fax: 610-965-9174
Harrisburg phone: 717-787-1000; Fax: 717-782-2893
rmackenzie@pahousegop.com; http://www.repmackenzie.com

135th State Legislative District Steve Samuelson (D) 2016
District Office: 104 E. Broad St., Bethlehem, PA 18018
Phone: 610-867-3890; Fax 610-861-2104
Harrisburg phone: 717-705-1881
samuelson@pahouse.net; http://www.pahouse.com/samuelson

136th State Legislative District Robert Freeman (D) 2016
District Office: 215 Northampton St., Easton, PA 18042
Phone: 610-253-5543; Fax: 610-250-2645
Harrisburg phone: 717-783-3815; Fax: 717-783-2152
rfreeman@pahouse.net; http://www.pahouse.com/freeman

137th State Legislative District Joe Emrick (R) 2016
District Offices: 5 Mt. Bethel Plaza, Mt. Bethel, PA 18343
Phone: 570-897-0401; Fax: 570-897-0140
134 South Main St., Nazareth, PA 18064
Phone: 610-746-5090; Fax: 610-746-5093
Harrisburg phone: 717-260-6159; Fax: 717-782-2905
jemrick@pahousegop.com; http://www.repemrick.com

138th State Legislative District Marcia Hahn (R) 2016
District Office: 196 West Moorestown Road, Wind Gap, PA 18091
Phone: 610-746-2100; Fax 610-746-3803
Harrisburg phone: 717-783-8573; Fax 717-783-3899
mhahn@pahousegop.com; http://www.rephahn.com

183rd State Legislative District (R) 2016
District Offices:
2030 Center St., Northampton, PA 18067
Phone: 610-502-2701; Fax: 610-502-2704
125 S. Walnut St., Slatington, PA 18080
Phone: 610-760-9805; Fax: 610-821-6109
Harrisburg phone: 717-772-5398; Fax: 717-783-7667
@pahousegop.com; www..com

187th State Legislative District Gary Day (R) 2016
District Office: Northwest Center, Suite 302, 629
Route 309, New Tripoli, PA 18066
Phone 610-760-7082; Fax: 610-760-7085
Harrisburg phone: 717-787-3017; Fax 717-705-1951
Gday@pahousegop.com; http://repgaryday.com

____________________

The Honorable (First name, Last name)
P.O. Box 2030**, Harrisburg, PA 17120-30**

(replace ** with district number)

Dear Senator (Last Name)

______________________

The Honorable (First name, Last name)
P. O. Box 202***, Harrisburg, PA 17120-2***

(replace *** with district number)

Dear Representative (Last name)

Information on the total amount paid by the state to each employee, including state senators and representatives, is available on a state database.

STATE JUDGES

JUDGES OF COURT OF COMMON PLEAS Term: 10 years

(Re-election by retention ballot)

President Judge ($179,111): Stephen G. Baratta, 2017; (other judges $176,572) F.P. Kimberly McFadden, 2019; Edward G. Smith, 2021; Emil Giordano, 2023; Paula A. Roscioli, 2025; Anthony S. Beltrami, 2025; Michael J. Koury, Jr. 2019; Craig A. Dally, 2019; Jennifer R. Sletvold, 2024.

MAGISTERIAL DISTRICT JUDGES ($88,290) Term: 6 years

District 03-1-04 James Narlesky. City of Bethlehem Ward 14; Hanover Township
District 03-2-01 Roy A. Manwaring II. City of Bethlehem Wards 6, 7, 8 and 9
District 03-2-10 Nancy Matos Gonzalez. City of Bethlehem Wards 1, 2, 3 and 4
District 03-2-03 Patricia C. Broscius. Bethlehem Township
District 03-2-11 Vacant City of Bethlehem Wards 5, 15, 16, 17; Freemansburg
District 03-2-04 David W. Tidd. Hellertown; Lower Saucon Township
District 03-2-12 Richard Yetter. City of Easton Wards 7 and 8; Wilson; West Easton Borough
District 03-2-05 Antonia Grifo. City of Easton Wards 1, 2, 3, 4, 5
District 03-3-01 Robert A. Hawke. Allen Township; Lehigh Township; Moore Township+Klecknersville andBeersville
Districts; Northampton Borough; North Catasauqua; Walnutport
District 03-2-06 Daniel G. Corpora. City of Easton Wards 6, 9, 10, 11, 12; Glendon; Williams Township
District 03-3-02 Douglas Schlegel Sr. Bushkill Township; Moore Township+Phillips and Eastern Districts; Plainfield Township+Belfast, Kesslersville and Chapman; Wind Gap+Plainfield Church Districts.
District 03-2-08 John C. Capobianco. East Allen Township; Lower Nazareth Township; Upper Nazareth Township; Bath; Nazareth; Stockertown
District 03-3-03 Todd M. Strohe. Lower Mount Bethel Township; Plainfield Township+Delabole District; Upper Mount Bethel Township; Washington Township; Bangor; East Bangor; Pen Argyl; Portland; Roseto

NORTHAMPTON COUNTY

NORTHAMPTON COUNTY

NORTHAMPTON COUNTY OFFICIALS
Government Center, 669 Washington St., Easton, PA 18042
Phone 610-559-3000; http://www.northamptoncounty.org

ELECTED OFFICIALS Term: 4 years
County Executive: ($85,000) John Brown (R) 2017
District Attorney: ($175,000) John Morganelli (D) 2017
Controller: ($65,900) Stephen J. Barron Jr. (D) 2017

County Council: (4-year term) President ($10,000) John Cusick* (R) 2019 (other council members $9,500); Vice President: Glenn Geissinger (R) 2017; Mathew M. Benol (R) 2017; Hayden Phillips (R) 2017; Seth Vaughn (R) 2017; Kenneth Kraft (D) 2019; Robert Werner (D) 2019; Matthew D. Dietz (R) 2019

  • Chose to Receive $9,500

Council meetings: 1st and 3rd Thursdays, 6:30 p.m., Council Chambers, 3rd Floor, Courthouse.*

COUNTY MUNICIPALITIES

Northampton County Cities

CITY OF BETHLEHEM
Bethlehem City Hall, City Center
10 E. Church St.
Bethlehem, PA 18018-6025
Phone: 610-865-7000; Fax: 610-865-7019; www.bethlehem- pa.gov
ELECTED OFFICIALS Term: 4 years
Mayor: (4-year term; $90,500) Robert J. Donchez (D) 2017
Controller: (4-year term; $49,000) George Yasso (D) 2017
Treasurer: (4-year term; $1,800) Kaija L. Farber (D) 2019
Council: (4-year term) President ($7,600) J. William Reynolds (D) 2019; Others ($7,100): Bryan G. Callahan (D) 2017 Olga Negron-Dipini (D) 2017, Eric R. Evans (D) 2017, Michael G. Colon (D) 2017, Shawn M. Martell (D) 2019, Adam Waldron (D) 2017
Meetings: 1st & 3rd Tuesdays 7 p.m., City Hall

CITY OF EASTON
City Hall, 123 S. Third St., Easton, PA 18042
Phone: 610-250-6600; Fax: 610-923-6851 http://www.easton-pa.gov
Mayor (4-year term; $83,638) Salvatore J. Panto Jr. (D) 2019
Council (4-year term): Chair: Mayor Salvatore J.Panto Jr.(D); other members ($9,371) Peter Melan (D) 2019; Kenneth Brown (D) 2019; David O'Connell (D) 2019; James Edinger (D) 2019; Roger Ruggles (D) 2017; Sandra Vulcano (D) 2017.
Meetings: 2nd & 4th Wednesdays, 6 p.m., City Hall Council Chambers

BOROUGH OF BANGOR
Borough Hall, 197 Pennsylvania Ave., Bangor, PA 18013
Phone: 610-588-2216; Fax: 610-588-6468; e-mail: bangorpa@epix.net
Manager: ($82,400) Nathanial Dysard (appointed)
Mayor: (4-year term; $1,600) Joseph H. Cappozzolo, 2017
Council: (4-year term; $600) President: James W. Kresge (R) 2017; Vice President: Jane Gorman (3rd Ward 2017); Bonnie J. LaBar (R; 2nd Ward 2019); Bob Rhodes (1st Ward 2017); Robert Goffredo Sr. (4th Ward 2019); Barry Schweitzer (1st Ward 2019)
Meetings: 2nd & 4th Mondays, 7 p.m., Bee Hive Community Center.

BOROUGH OF BATH
Borough Hall, 215 E. Main St., Bath, PA 18014
Phone: 610-837-6525; Fax: 610-837-8989; http://www.bathborough.org
Manager: ($60,000) Bradford T. Flynn (appointed)
Mayor: (4-year term; $2,500) Fiorella Mirabito (R) 2017.
Council: (4-year term; $1,800) President: Mark Saginario (I) 2019; Vice President: Carol Bear Heckman (D) 2017; Jennifer George (R) 2019; Michele Ehrgott (D) 2017; Michael Reph (R) 2017; Cynthia Anderson (R) 2019; Barry Fenstermacher (R) 2019.
Meetings: 1st Monday, 7 p.m., Borough Hall.*

  • Unless otherwise advertised

BOROUGH OF FREEMANSBURG
Borough Hall, 600 Monroe St., Freemansburg, PA 18017
Phone 610-866-2220, 610-868-2401; Fax 610-868-2402 http://www.boroughoffreemansburg.org
Manager: ($85,000) Judith Danko (appointed)
Mayor: (4-year term; $2,500) Gerald C. Yob (D) 2017
Council: (4-year term) President ($1,875) Homer G. Lorrah (D) 2019; (other members $1,875): Vice President: Justin Labar (D) 2019; Rudolph Gallich (D) 2017; Dave Saunders (D) 2019: George Wilson (D) 2017; Mark Lorrah (D) 2017; James Smith (D) 2019.
Meetings: 1st & 3rd Mondays, 7 p.m., Municipal Building.*

BOROUGH OF HELLERTOWN
Borough Hall, 685 Main St., Hellertown, PA 18055-1745
Phone: 610-838-7041; Fax: 610-838-0500; http://www.hellertownborough.org
Mayor: (4-year term, $2,400): Richard T. Fluck (D) 2017
Manager: ($91,500) Cathy Hartranft (appointed)
Council: (4-year term) President ($2,400) Thomas Rieger (D) 2017; (other members $1,920) Vice President: Philip Weber (D) 2019; James Hill (D) 2017; Michael McKenna (D) 2017; John Bate (appointed) 2017; Herbert Payung Jr. (D) 2019; Earl Hill (D) 2019.
Meetings: 1st & 3rd Monday, 7 p.m., Borough Hall.*

BOROUGH OF NAZARETH
Borough Hall, 134 South Main St., Nazareth, PA 18064
Phone: 610-759-0202; Fax: 610-759-1073; http://www.nazarethborough.com
Mayor: (4-year term; $5,000) Carl Strye (R) 2017.
Council: (4-year term) President ($3,000): Daniel Chiavaroli (D) 2019; (others $2,500) Vice President: Larry Stoudt (R) 2019; Charles Donello (D) 2017; Carl A. Fischl (D) 2019; Michael Kopach (D) 2019; Frank Maurek (D) 2019; John Samus (D) 2017; Lance Colondo (D) 2019; Brian Regn (D) 2017.
Meetings: 1st Monday (except for holiday; then Tues.) 7 p.m., Council Chambers, 159 West Center St.*

BOROUGH OF NORTHAMPTON
Borough Hall, 1401 Laubach Ave., Northampton, PA 18067
Phone: 610-262-2576; Fax: 610-261-0505; norboro@enter.net; http://www.northamptonboro.com
Mayor: ($2,600) Thomas D. Reenock (D) 2017
Manager/Secretary: ($87,329) Gene Zarayko (appointed)
Treasurer: ($2,100) May Ellen Handlon
Council: President ($2,500): Anthony Lopsonzski Jr. (D); 4th Ward) 2017; (others $2,250) Vice President: Keith Piescienski (D; 1st Ward) 2019; 1st Ward: Robert M. Coleman (D) 2017; 2nd Ward: Anthony Pristash (R) 2017; Julia Kutzler (R) 2019; 3rd Ward: Edward Pany (D) 2019; Robert McHale (R) 2017; 4th Ward: Anthony Lopsonzski Sr. (D) 2019.
Meetings: 1st & 3rd Thursday, 7:30 p.m., Borough Hall.*

BOROUGH OF ROSETO 164 Garibaldi Ave., Roseto, PA 18013 Phone 610-588-0695; Fax 610-588-1281; rosbor@epix.net Manager: ($41,406) Cathy Martino (appointed) Mayor: Joseph C. Angelini (D) 2017 Council: President: Michael Romano (D) 2017; Vice President: Kenneth Tillman (R) 2019; Nicholas Martino Jr. (D) 2017; Matthew Goffredo (R) 2019; Peter Scarfaro Jr (R) 2017; Carl Renna (D) 2019; Jennifer Newland (D) 2017.
Meetings: 1st Monday, 7:30 p.m., municipal building (if a holiday, 2nd Monday, 7:30 p.m.)*

BOROUGH OF STOCKERTOWN
209 Main St., P.O. Box 128, Stockertown, PA 18083
Phone 610-759-8393; Fax 610-759-9007; stockboro@rcn.com
Secretary/treasurer: ($35,011) Anita Caughy (appointed)
Mayor: (4-year term) Charlie Davis (D) 2017
Council (4-year term, $1,800): President Amy Richard (R) 2019; Vice President: Kathleen Zdonowski (R) 2019; Cindy Hower (D) 2019; Robin Davis (D) 2017; Rosemarie Wenzelberger (D) 2017; A. Joseph Gosnell (R) 2019; Carl Zito (D) 2017.
Meetings: 1st and 3rd Mondays, 7:30 p.m., Municipal Building *

BOROUGH OF WALNUTPORT
417 Lincoln Ave., Walnutport, PA 18088
Phone: 610-767-1322; Fax: 610-767-4938; alacko@walnutportpa.org
Secretary/treasurer: Annette S. Lacko (appointed)
Mayor: (4-year term) Wayne A. Weidner (D) 2017
Council (4-year term): President, Matthew Newhard (R) 2019; Vice-president, Harold Greene (D) 2017; Patrice D. Hunsicker (R) 2017; William Turk (R) 2017; Joan Rehrig (R) 2017; David Stankovic (D) 2019; Nancy Treskot (R) 2019.
Meetings: Workshop 1st Thursday; regular meeting 2nd Thursday

BOROUGH OF WILSON
Borough Hall, 2040 Hay Terrace, Easton, PA 18042
Phone: 610-258-6142; Fax: 610-258-6639; boroughsecretary@wilsonborough.org;
http://www.wilsonborough.org
Mayor: (4-year term; $3,500) David Perruso (D) 2017
Manager: ($70,300) Jill A. Garcia (appointed) Council: (4-year term) President ($2,700): Tony Verenna (D, 2rd Ward) 2019; (other members $2,500) Vice President: Louis Starniri (R; 1st Ward) 2017; Leonard Feinberg (R, 2nd Ward) 2017; Scott Palinkas (D, 1st Ward) 2019; James McGowan (D, 1st Ward) 2019; Pamela Taylor (D, 2nd Ward) 2019; Daniel Schaffer (D, 2nd Ward) 2017; David L. Jones (D, 3rd Ward) 2017; Russell Lipari (D) 2019.
Meetings: 2nd & 4th Monday, 7 p.m., Borough Hall.*

Editor's note: In a few instances, we were unable to collect complete information from the municipalities listed in this directory. In those cases, we turned to other sources, including their websites, to obtain as much information as possible.

TOWNSHIPS

ALLEN TOWNSHIP(second class)
Municipal building: 4714 Indian Trail Road, Northampton, PA 18067
Phone: 610-262-7012; Fax: 610-262-7364; http://www.allentownship.org
Manager: ($90,000) Ilene Eckhart (appointed)
Supervisors: (6-year term, $50 per meeting) Chairman: Bruce Frack (R) 2017; Vice Chairman: Dale Hassler (D) 2019; Alfred Pierce (D) 2017; Lawrence Oberly (D) 2019; Gary Behler (D) 2021.
Meetings: 2nd Thursday & 4th Tuesday, 7 p.m., Municipal Building *

BETHLEHEM TOWNSHIP (first class)
Municipal Building, 4225 Easton Ave., Bethlehem, PA 18020
Phone: 610-814-6400; Fax: 610-814-6408; http://www.bethlehemtownship.org
Manager: ($100,000) Melissa A. Shafer (appointed)
Commissioners: (4-year term; $4,125) President: Pat Breslin (R) (2017) (4th Ward); Vice President: Michael Hudak, (D) 2017 (2nd Ward); Thomas Nolan (R) 2019 (1st Ward); Kim Jenkins (D) 2019 (3rd Ward); and Malissa Davis (D) 2019 (at-large)
Meetings: 1st & 3rd Monday; 7 p.m., Municipal Building.*

BUSHKILL TOWNSHIP (second class)
Municipal Building, 1114 Bushkill Center Road, Nazareth, PA 18064
Phone: 610-759-1250; Fax: 610-759-8565; http://www.bushkilltownship.com Manager: ($77,627) Brian Harris (appointed) Supervisors: (6-year term; $100 per meeting): Chairman: Brien Kocher (R) 2021; Vice Chair: Jason Smith (R) 2019; Carolyn Hill (R) 2017; Harrison Kline (R) 2019; Julianne Bender (D) 2017.
Meetings: 1st Thursday, 6 p.m., Municipal Building.*

EAST ALLEN TOWNSHIP (second class)
Municipal Building, 5344 Nor-Bath Blvd., Northampton, PA 18067
Phone: 610-262-7961; Fax: 610-262-8788; http://www.eatwp.org
Manager: ($78,368): Deborah A. Seiple (appointed)
Secretary/Treasurer: ($48,228) Rose Wedde (appointed) Supervisors: (6-year term; $1,875) Chairman: Roger Unangst (D)(2021); Vice Chairman: Christopher Colitas (R) 2017; Mark Schwartz (R) 2019; Madelyn Kemp (R 2017;) Pegg Moser (R) 2019.
Meetings: 4th Thursday, 7:30 p.m., Municipal Building; Workshop, 2nd Thursday, 7:30 p.m.*

FORKS TOWNSHIP (second class)
Municipal Building, 1606 Sullivan Trail, Easton, PA 18040
Phone: 610-252-0785; Fax: 610-252-2081; http://www.forkstownship.org
Manager: ($92,000) John V. Cornell (appointed)
Supervisors: (6-year term) Chairman: John O'Neill (D) 2021; Vice Chairman: Erik Chuss (R) 2019; Secretary-Treasurer: Robert Egolf (D) 2019; Ed Moore (R) 2021; Dan Martyak (R) 2017.
Meetings: 1st & 3rd Thursdays, 7 p.m., Municipal Building.*

HANOVER TOWNSHIP (second class)
Municipal building; 3630 Jacksonville Road, Bethlehem, PA 18017
Phone: 610-866-1140; Fax: 610-758-9116; http://www.hanovertwp-nc.org
Manager: ($121,771) John J. Finnigan Jr. (appointed)
Supervisors: (6-year term; $3,250) Chairman: John N. Diacogiannis (R) 2019); Vice Chairman: Mark J. Tanczos (R) 2017; John D. Nagle (R) 2017; Stephen R. Salveson (R) 2019; Michael J. Prendeville (R) 2021.
Meetings: 2nd & 4th Tuesday, 7 p.m., Municipal Building.*

LEHIGH TOWNSHIP (second class)
Municipal building: 1069 Municipal Road, Walnutport, Pa. 18088
Phone: 610-767-6771; Fax: 610-767-1452; http://www.lehightownship.com
Manager/Secretary/Treasurer: ($68,660) Alice Rehrig (appointed)
Supervisors (6-year term): Chairman, Darryl Snover (R) 2019; Vice Chairman, Cordell Grove (R) 2017; Keith Hantz (R) 2021; Rick Hildebrand (R) 2021; Cynthia Miller (R) 2017.
Meetings: 2nd & 4th Tuesday of each month, 7 p.m.

LOWER MOUNT BETHEL TOWNSHIP (second class)
Municipal Building, 2004 Hutchison Ave., P.O. Box 257, Martins Creek, PA 18063
Phone: 610-252-5074; Fax: 610-253-8971; http://www.lowermtbethel.org
Secretary/Treasurer: ($50,700) Lori Stauffer (appointed)
Supervisors: (6-year term; $75 per meeting) Chairman: Stu Gallaher (R) 2017; Vice Chair: Susan Disidore (R) 2019; Michael DeBerardinis (D) 2021, Howard Klein (D) 2017; David M. Ascani ( R) 2019.
Meetings: 1st & 3rd Monday,7 p.m.,Centerfield Bldg., 6984 S.Delaware Drive.*

LOWER NAZARETH TOWNSHIP (second class)
Municipal Building, 623 Municipal Drive, Nazareth, PA 18064Phone: 610-759-7434; Fax: 610-746-3317; http://www.lowernazareth.com
Manager/Treasurer/Secretary: ($110,000) Timm Tenges (appointed)
Supervisors: (6-year term; $2,500) Chairman: James Pennington (R) 2021; Vice chairman: Gerald R. Green (D) 2017; Eric E. Nagle (R) 2017; Robert S. Kucsan (R) 2019; Martin J. Boucher (D) 2021.
Meetings:call for schedule; 2nd & 4th Wednesdays, 6:30 p.m., Municipal Building.*

LOWER SAUCON TOWNSHIP (second class optional plan)
Town Hall, 3700 Old Philadelphia Pike, Bethlehem, PA 18015
Phone: 610-865-3291; Fax: 610-867-3580; http://www.lowersaucontownship.org
Manager: ($85,000) Leslie Huhn (appointed)
Council: (4-year term; $3,250) President: Ron Horizny (R) 2017; Vice President: Sandra Yerger (R) 2019; Glenn Kern (R) 2017; Priscilla deLeon (D) 2019; Donna Louder (R) 2019.
Meetings: 1st & 3rd Wednesdays; 7 p.m., Town Hall.*

MOORE TOWNSHIP (second class)
Municipal building: 2491 Community Drive, Bath, PA 18014
Phone: 610-759-9449; Fax: 610-759-9448
Secretary/treasurer: ($25.11/hour) Richard K. Gable
Supervisors (6-year term): Chairman: David Tashner Sr. (R)($24.61/hour) 2017; Vice Chairman: Daniel Piorkowski (R) 2019; Richard K. Gable (R) 2021.
Meetings: First Tuesday of the month, 7 p.m.*

PALMER TOWNSHIP(second class)
Municipal Office, 3 Weller Place, Palmer, PA 18045
Phone: 610-253-7191; Fax: 610-253-9957; http://www.palmertwp.com
Manager: ($104,887) Christopher Christman (appointed)
Supervisors: (6-year term; $4,125) Chairman: David Colver (R) 2021; Vice Chairman: Kendall M. Mitchell (D) 2019; Ann Marie Panella (D) 2017; Robert Smith (R) 2021; Jeffrey Young (D) 2019.
Meetings: 1st & 2nd Monday, & 4th Tuesday after the 1st Monday, 7 p.m., Palmer Branch of Easton Public Library, 1 Weller Place.*

PLAINFIELD TOWNSHIP(second class)
Municipal building: 6292 Sullivan Trail, Nazareth, PA 18064
Phone: 610-759-6944
Manager: ($80,000) Thomas Petrucci (appointed)
Supervisors (6-year term): Chairman: Randy Heard 2019; Vice Chairman: Glen Borger 2021; Joyce Lambert 2021; Jane Mellert 2017; Stephen J. Hurni 2017
Meetings: 2nd Wednesday, 7 p.m., Municipal Building *

WILLIAMS TOWNSHIP (second class)
Municipal Building, 655 Cider Press Road, Easton, PA 18042
Phone: 610-258-6788; Fax: 610-258-6080; http://www.williamstwp.org
Manager: ($84,500) Jennifer Smethers (appointed)
Supervisors: (6-year term; $2,500) Chairman: Mark Ernst 2021; Vice Chairman: Raymond Abert (D) 2019; George Washburn, 2017; Vincent Foglia (I) 2017
Meetings: 2nd Wednesday, 7 p.m., Municipal Building.*

Editor's note: In a few instances, we were unable to collect complete information from the municipalities listed in this directory. In those cases, we turned to other sources, including their websites, to obtain as much information as possible.

SCHOOL DISTRICTS

NORTHAMPTON COUNTY SCHOOL DISTRICTS

BETHLEHEM AREA SCHOOL DISTRICT

(City of Bethlehem. Boroughs of Fountain Hill, Freemansburg. Townships of Bethlehem, Hanover-Northampton County) Education Center, 1516 Sycamore St., Bethlehem PA 18017 Phone: 610-861-0500; Fax: 610-861-8107;http://www.bethsd.org Superintendent ($175,000) Dr. Joseph J. Roy School Board: (4 year term) President: Michael E. Faccinetto (at large) 2017; Vice-President: Shannon Patrick (at large) 2017. Region I: Rogelio Ortiz 2017. Region II: Craig Neiman 2019. Region III: Eugene McKeon 2019. At Large: Dr. Karen Beck Pooley 2019; Dr. Dean Donaher 2019; Angela Sinkler 2017; Thomas Thomasik 2019. Meetings: 3rd Monday 7 p.m. East Hills Middle School Auditorium

EASTON AREA SCHOOL DISTRICT

(City of Easton. Townships of Forks, Palmer, Lower Mount Bethel) Administration Building, 1801 Bushkill Drive, Easton PA 18040 Phone: 610-250-2400; Fax: 610-829-5701; http://www.eastonsd.org Superintendent: ($154,500) John Reinhart School Board: (4-year term) President: Frank Pintabone (Region II) 2019; Vice president: Billie Weiss (Region III) 2019. Region I: Robert Fehnel 2019; Jodi Hess 2019; Baron Vanderburg 2017. Region II: Robert Obey 2017; Michelle Price 2017. Region III: Dominick Buscemi 2017; Thomas Matt Monahon Jr., 2017. Meetings: 4th Tuesday, 7 p.m. Education Center, 1801 Bushkill Drive. *

BANGOR AREA SCHOOL DISTRICT

(Boroughs of Bangor, East Bangor, Roseto, Portland. Townships of Upper Mt. Bethel, Lower Mt. Bethel, Washington) Administration Building, 123 Five Points Richmond Road, Bangor PA 18013 Phone: 610-588-2163; Fax: 610-599-7033; http://www.bangorslaters.com Superintendent: ($132,249.50) Dr. Frank J. DeFelice School Board: (4-year term) President: Michael Goffredo 2019; Vice president: Stephen Bussenger 2019; Craig J. Berger 2017; Laraine Brands 2019; Kenneth L. Brewer, Jr., 2017; J. Robert Cartwright 2017; Toni E. Lynch 2019; Christopher Marozzi 2019; Kevin Pruett 2017. Meetings: 3rd Monday work session, 7:30 p.m. 4th Monday board, 7:30 p.m. Slater Conference Room, Administration Building. *

NAZARETH AREA SCHOOL DISTRICT

(Boroughs of Nazareth, Stockertown, Tatamy. Townships of Bushkill, Lower Nazareth, Palmer [portion], Upper Nazareth [Eastern and Western Election Districts]) Administration Building, 1 Education Plaza, Nazareth, PA 18064 Phone: 610-759-1170; Fax: 610-759-9637; www.nazarethasd.k12.pa.us Superintendent: ($155,000) Dr. Dennis L. Riker School Board: (4-year term) President: Lorin B. Bradley (Region I) 2019; Vice president: Jerry Treon (Region III) 2019; Treasurer: Kenneth N. Butz Jr. (Region I) 2019. Region I: Joseph T. Vasko 2019. Region II: Darrell W. Crook 2017; Melissa Kalinoski 2016; Adam McGlynn 2019. Region III: Dr.Linda G. Stubits 2017; Dominic A. Villani 2019. Meetings: 3rd and 4th Monday, 7:30 p.m. Walter L. Peters Board Room, High School. *

NORTHAMPTON AREA SCHOOL DISTRICT

(Boroughs of Bath, Northampton, Chapman. Townships of Allen, East Allen, Lehigh, Moore) Administration Office: 2014 Laubach Ave., Northampton, PA 18067 Phone: 610-262-7811; Fax: 610-262-1150; http://www.nasdschools.org Superintendent: ($142,123.84) Joseph Kovalchik School Board: (4-year term) President: David Gogel (Region III) 2019; Vice President: Chuck Frantz (Region II) 2017. Region I: Jennifer Miller (Region I) 2019; Roy Maranki 2017; Robert Mentzell 2019; Region II: Michael Baird 2019; Judy Odenwelder 2017. Region III: Chuck Longacre 2017; James Chuss 2019. Meetings: 2nd & 4th Mondays (check website) 6:30 p.m. District Administration Building. *

PEN ARGYL SCHOOL DISTRICT

(Boroughs of Pen Argyl, Wind Gap. Plainfield Township) Administrative Offices: 1620 Teels Road, Pen Argyl, PA 18072 Phone: 610-863-3191; Fax: 610-863-7040; http://www.penargylschooldistrict.org Superintendent: ($162,490) Dr. William E. Haberl School Board: (4-year term) President: Bryan Scott (Region I) 2019; Vice president: P. Robert Rutt (Region II) 2017. Region I: Ethan Habrial 2017; Bryan Trinkley 2019 (2 year term). Region II: Darrin Evans 2019; Christopher Graham 2019. Region III: John Dally Jr. 2019; Joseph Gennusa 2017; Dominic Martino 2019. Meetings: 3rd & 4th Tuesday, 7 p.m. Wind Gap Middle School auditorium.*

  • unless otherwise advertised. See district's website for changes.

    SAUCON VALLEY SCHOOL DISTRICT

    (Borough of Hellertown. Lower Saucon Township) Administration Office: 2097 Polk Valley Road, Hellertown, PA 18055 Phone: 610-838-7026; Fax: 610-838-6419; http://www.svpanthers.org Superintendent: ($146,775) Dr. Monica McHale-Small School Board: (4-year term) President: Michael Karabin, 2019; Vice president: Susan Baxter, 2019; Treasurer: Edward Inghrim, 2017; John Dowling, 2017; Bryan Eichfeld, 2019; Linda Leewright, 2019; Sandra Miller, 2017; Ralph Puerta, 2017; Mark Sivak, 2019. Meetings: 2nd & Tuesdays; 7 p.m. Saucon Valley High School+Audion, 2097 Polk Valley Road. *

    WILSON AREA SCHOOL DISTRICT

    (Boroughs of Glendon, West Easton, Wilson, Williams Township) Administration Building, 2040 Washington Blvd., Easton, PA 18042 Phone: 484-373-6000; Fax: 610-258-6421; http://www.wilsonareasd.org Superintendent: ($156,954) Doug Wagner School Board: (4-year term) President: Judith Herbstreith (Region III) 2019; Vice President: Janis Krieger (Region I) 2019; Region I: Linda Baskwell, 2017; Adesh Odyssey, 2019; Region II: Ann Lipari, 2017; Charles Marsteller 2019; Scott Wamsley, 2017; Region III: Michael Bryant, 2019; William Wallace, 2017 Meetings: 1st & 3rd Mondays, 7 p.m. board room, Tollinger Administration Bldg.*

  • unless otherwise advertised. See district's website for other meetings.